Fľaše na víno majú štandardne objem 750 ml (t.j. 0,75 litra). Možno ste si mnohí z Vás položili otázku prečo práve toto neštandardne číslo, prečo nie 1 liter?
Mýty
Na internete kolujú rôzne bláznivé mýty o tom, prečo práve 0,75l. Napríklad, že je to kapacita objemu pľúc sklára, ktorý vyfukuje fľaše na víno, alebo že je to preto, lebo priemerná spotreba vína k rodinnému obedu je 0,75l. Alebo tiež preto, že je to ideálna hodnota objemu pre skladovanie vína a ideálna veľkosť pre prepravu fliaš s vínom.
Ani jeden z týchto uvedených dôvodov však nie je pravda! Teraz Vám prezradíme, odkiaľ pochádza táto tradičná hodnota objemu vínnej fľaše.
História
Pozrieme sa trošku do histórie. Táto záhada súvisí s metrológiou, a teda s vedou o meraní. V 19. storočí sa v Paríži zaviedol tzv. metrický systém, v ktorom sa hlavnou jednotkou objemu stal 1 liter. Angličania však boli proti používaniu metrického systému a ponechali si svoje jednotky. Ich hlavnou jednotkou objemu bol 1 galón. Jeden galón má objem približne 4,55 litra.
V tom čase boli hlavnými zákazníkmi francúzskych producentov vína Angličania. Aby sa zjednodušilo obchodovanie s vínom medzi dvomi krajinami, ktoré mali odlišný pohľad na jednotku objemu, museli niečo vymyslieť.
A teraz sa dostávame k pointe. Francúzi prepravovali víno do Anglicka v 225-litrových sudoch, t.j. v sudoch o objeme 50 galónov. Angličania následne sud nafľašovali do 300 fliaš s objemom 0,75 liltra. Tým dosiahli to, že 1 galón zodpovedal 6 fľašiam vína. A preto má dnes jeden kartón vína v sebe ukrytých 6 fliaš s objemom 0,75 litra.
Takto sa jeden galón francúzskeho vína dostal do jedného anglického kartónu. A biznis s vínom mohol začať…
Rekapitulácia
225 litrový súd = 50 galónov = 300 fliaš x 0,75 litra
1 galón vína = 6 fliaš x 0,75 litra = 1 kartón vína